به کلینیک مراقبت از زخم
دکتر فراهانی خوش آمدید

02191015268 08691015268 06691015268

تماس از تلفن ثابت در تهران مرکزی و لرستان بدون کد

ما در این برگه سعی کرده ایم سوالات پرتکرار در حوزه ی کاری خود را لیست کنیم تا بتوانید بهتر و راحتتر به پاسخ سوال خود برسید.

سوالات پرتکرار حوزه درمان زخم

ابتدا سوال خود را در لیست زیر پیدا کنید

زخم کیست مویی با توجه به اینکه جراح محترم بعد از عمل زخم را باز یا بسته گذاشته باشد، تفاوت دارد.در زخم های بسته و بصورت بخیه همان شست و شوی روتین بخیه بصورت استریل انجام می‌شود و در زخم های باز با توجه به میزان ترشح و عفونی بودن زخم میتوانیم از پانسمان های آلژینات، آلژینات نقره، هیدروفایبر، ریبون گاز استفاده کنیم و در صورت ترشح بیشتر زخم از پانسمان های جاذب روی زخم استفاده کنیم.

مراقبات اصلی تغییر پوزیشن بیمار است.تمامی بیمارانی که به هر دلیلی ضایعه نخاعی، سکته مغزی، شکستگی استخوان بزرگ و کهولت سن و… درحال استراحت در بستر می‌باشند، باید حدالامکان هردو ساعت یکبار تغییر پوزیشن انجام بدهند.منظور از حدالامکان افزایش ساعت نیست بلکه در بعضی مواقع بعضی از بیماران به دلیل شکستگی یا هر دلیل دیگر روی یک سمت از بدن نمی‌توانند بخوابند. در کل باید بیمار دو ساعت به پهلوی راست و دو ساعت به پهلوی چپ بخوابد.استفاده از تشک مواج بصورت اصولی، استفاده از فیلم های تونسپرت درون مناطق مستعد، استفاده از اسپری ها و کرم بریرها.

در مرحله اول در همان مرحله پوست سازی که روی زخم را داریم باید از پانسمان های حاوی سیلیکون استفاده کنیم که کمترین میزان اسکار و یا همان جای زخم را داشته باشیم.بعضی از بدن ها و بعضی از پوست ها ذاتا کلوئید ساز هستند و یا همان برآمدگی‌ها بعدا بوجود می‌آید. ما پیشنهاد میکنیم برای بیماران که بعد از خوب شدن اگر بتوانند از پانسمان های مثل دودرم کمباتن و یا پانسمان های سیلیکون با باند هایش یا لباس های مخصوص سوختگی استفاده کنند.برای افرادی که  گذشته از زمان سوختگی و اگر بهمراه کلوئید مراجعه کردند پیشنهاد میکنیم که از نوارهای سیلیکونی یا پماد های پایه سیلیکون که درصد سیلیکون آنها بالا است طبق پروتکل ای که دارند به علاوه باز هم باند ها و یا لباس مخصوص سوختگی که فشار روی آن کلوئید می‌آورد را استفاده کنند.

بهترین کار برای این بیماری ها استفاده از پماد هایی که التهاب را کم می کنند و یا بریر هاست و در مرحله اول مدیریت این اگزودا ها یعنی اگر عامل اصلی را از بین ببریم بالا یا سونداژ یا ادرار سوختگی یا هر چیزی که است با استفاده از پدهای بهداشتی عامل اصلی را از بین ببریم و برای از بین رفتن سوختگی هایی که از قبل به وجود آمده میتونیم از سودوکرم یا بریر وللند یا اسپری های بریر یا پماد های مثل کالاندولا استفاده کنیم.

گفتگو با کارشناسان ما در واتساپ
گفتگو با مشاورین ما در واتساپ