به کلینیک مراقبت از زخم
دکتر فراهانی خوش آمدید

02191015268 08691015268 06691015268

تماس از تلفن ثابت در تهران مرکزی و لرستان بدون کد

راهنمای استفاده از جوراب دیابتی

.در این مقاله قصد داریم در مورد جوراب دیابتی با شما صحبت کنیم.

افراد دیابتی همیشه در معرض ایجاد زخم و مشکلات بعدی آن خواهند بود. به همین دلیل باید از تمامی امکانات و تجهیزاتی که در دسترس هست برای مراقبت از پای دیابتی استفاده کنند.

 • نظیر لوسین های مرطوب کننده پای دیابتی
 • پاپوش های دیابتی
 • کفش دیابتی
 • کفی های دیابتی
 • و جوراب های دیابتی که در این مقاله به آن میپردازیم.

سرفصل های این مقاله عبارتند از:

 • جنس جوراب دیابتی
 • اختلالات بی حسی پا در افراد دیابتی چه تاثیری می گذارند؟
 • بیمار بعد از استفاده از جوراب طبی ممکن است چه عوارضی پیدا کند ؟
 • ویژگی جوراب دیابتی
 • نگهداری از جوراب دیابتی
 • جوراب دیابتی هوشمند

جنس جوراب دیابتی

برخلاف تصور اکثر افراد جوراب هایی که از پنبه خالص ساخته شدند بهترین محصول برای حفظ سلامت پا نیست. زیرا پنبه باعث اختلالات زیادی می شود مثل جذب رطوبت پوستی (بیماری پای ورزشکاران ) تاول پوستی و پینه پا و …

جوراب هایی که دارای الیاف مصنوعی در ساختار خود هستند انتخاب بهتری به حساب می آیند چرا که قابلیت جذب رطوبت دارند و از نازک شدن بافت چربی جلوگیری میکنند.

جوراب های دیابتی دارای خواص ضد باکتریایی هستند تا از رشد باکتری ها در منطقه دارای رطوبت ممانعت کنند. این جوراب از مواد غیر پنبه ای مثل پشم بامبو و زغال چوب که آنتی باکتریال هستند ساخته شده این نوع نخ ها روی پوست ساییده نمی شود. و باعث جلوگیری از اصطکاک می شود البته برخی جوراب های دیابتی پیشرفته تر دارای مقداری نقره و مس هم در ساختار خود هستند.

این جوراب ها دارای یک لایه پد مانند در ساختار خود می باشند که سبب راحتی بیشتر می شوند. همچنین اگر پد جوراب دیابتی رنگ روشن باشد می تواند مشکلات ایجاد شده در پا مثل خونریزی یا ترشحات ناشی از زخم را نمایان کند.

اختلالات بی حسی پا در افراد دیابتی چه تاثیری می گذارند؟

کسانی که نوروپاتی دیابتی دارند باید بیش از بقیه مراقب سلامت پای خود باشند. زیرا این بیماری منجر به بی حسی پای فرد شده و اگر زخم پای فرد تشخیص داده نشود باعث بروز عفونت و افزایش آن در فرد می شود که ممکن است سبب قطع پای بیمار شود.

بیمار بعد از استفاده از جوراب طبی ممکن است چه عوارضی پیدا کند ؟

در هفته نخست احتمال ایجاد درد اندکی در ناحیه پا وجود دارد که طبیعی است و بعد مدتی بهبود پیدا میکند. ولی اگر این ناراحتی در ناحیه پا ادامه دار باشد و یا ناراحتی شدیدی ایجاد شود باید از پوشیدن دوباره جوراب خودداری کرده و به پزشک مراجعه شود.

میخچه از عوارض پوشیدن طولانی مدت این جوراب میباشد این بیماری در اثر سفت و سخت شدن لایه های پوستی برای محافظت در برابر فشار و اصطکاک ایجاد می شود. سوزن سوزن شدن پا اختلال شایع دیگری است که در اثر تنگ بودن جوراب دیابتی بوجود می آید.

ویژگی جوراب دیابتی

 1. جذب رطوبت پا برای جلوگیری از عفونت
 2. ایجاد فشار اندکی به پا و افزایش گردش خون در آن
 3. بوی بد نمیگیرد و دارای خواص آنتی باکتریال است
 4. به علت داشتن پد هرگونه ترشح و خون ریزی به راحتی روی جوراب قابل مشاهده است
 5. دارای کش های منعطف
 6. واجد لایه محافظ
 7. این جوراب اندازه پای فرد است و گشاد و تنگ نیست
 8. باعث گرم نگه داشتن پا و افزایش فشار خون می شود
 9. احتمال قطع عضو را در آینده به حداقل می رساند (زیرا 80% موارد قطع عضو قابل پیشگیری است )

 

نگهداری از جوراب دیابتی

جوراب را با اب داغ نشویید زیرا باعث از بین رفتن بافت جوراب می شود.

حدالمقدور آن را با دست بشویید و بگذارید در هوا آزاد خشک شود اما اگر وقت این کار را ندارید جوراب را در کیسه لباس زیر بیندازید. سپس در ماشین لباس شویی قرار دهید تا بافت آن خراب نشود.

زمان استفاده از این جوراب شش ماه است. ولی اگر زود تر آثار پوسیدگی در آن مشاهده شد آن را دور بیندازید زیرا باعث آسیب به زخم پای شما می شود.

جوراب دیابتی هوشمند

این ها حاوی سنسورهای فیبر نوری برای کنترل فشار و رطوبت و زوایای مفاصل پا هستند تا احتمال عفونت را به حداقل برساند.

با توجه به تمامی توضیحات فوق افراد دیابتی باید دقت داشته باشند که هر شب معایناتی از پا و انگشتان خود داشته باشند و در صورتی که نشانه ای از ایجاد زخم اعم از تاول یا قرمزی و یا خال و… در انگشتان پا مشاهده کردند به کلینیک های مراقبت از پای دیابتی مراجعه کنند.

تیم ما در استان مرکزی / تهران / لرستان آماده ارایه خدمات مراقبت از پای دیابتی و زخم دیابتی بوده است. که با بهره گیری از متد ها و تکنولوژی روز دنیا در خدمت همشهریان عزیز می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

گفتگو با کارشناسان ما در واتساپ
گفتگو با مشاورین ما در واتساپ